30
lis

Müller Thurgau 2013 już w sprzedaży

   Posted by: admin   in winnica

To wino ze szczepu, który jest uprawiany w naszym regionie od początku XX wieku.  Przyjemne, delikatne, o niskiej kwasowości i z wyraźnie zaznaczonym cukrem resztkowym.

Będzie około 800 butelek tego „milerka”, zatem zapraszamy! Wino można zakupić na winnicy, w wybranych sklepach, ale także przez hurtownię polskiewina.com.pl.

Jest w ofercie zielonogórskiej zielonogórskiej restauracji Winnica oraz specjalizującej się w belgijskich czekoladach kawiarni Mount Blanc.

 

 

 

Tags: , , ,

22
sie

2012 zapowiada się dobrze!

   Posted by: admin   in winnica

Wilgotno, ale gorąco i słonecznie – taką mieliśmy wiosnę, takie jest lato. Wino idzie jak burza, w ostatnich dniach – 20.08 temperatura sięgnęła 34 stopni C – w gronach gwałtownie rośnie cukier.

Mimo to, w przypadku Zweigelta zdecydowaliśmy się na redukcję owoców.

Nie ma sensu przeciążać krzewów i ryzykować niedojrzałością.

Natomiast białe owoce – muskat morawski, mueller thurgau, a nawet devin – są niemal dojrzałe!

W muskacie nawet 23 Brixy!

Tags: , , ,

23
lis

Łazolé!

   Posted by: admin   in winnica

3 grudnia 2011 o 18.00 w Piwnicy w Zaułku Artystów – ul. Fabryczna 13 w Zielonej Górze – inicjujemy… nową świecką tradycję, święto młodego lubuskiego wina – Łazolé.

W programie degustacja młodych win lubuskich – rocznik 2011, będą białe i czerwone.

Lubuskie Święto Młodego Wina nawiązuje do podobnych imprez w Europie – Beaujolais Nouveau czy czesko-morawskich degustacji Win Świętomarcińskich.

Zaczniemy od degustacji win niezbyt długiej i na pewno nienudnej, później będziemy jeść, pić i słuchać muzyki, bawić się, rozmawiać. Kto wie czy nie wystąpi…

Do win podamy przystawki z warzyw, owoców, serów i wędlin zrodzonych w regionie.

Wejściówki w cenie 45 zł/osoba.

Bliższe informacje pod nr tel. 609 882 325.

Zapraszamy!

P.S. Wiadomo nie od dziś, że zielonogórzanie oraz turyści czekają na miejsce, gdzie będą regularnie odbywały się degustacje lokalnych win. Takim miejscem staje się piwnica Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa Winnice Lubuskie w Zaułku Artystów. Wkrótce więcej informacji.

Tags: ,

Tak to wygląda: odchwaszczanie, nawożenie, orka jedna i druga, nowożenie.

Pierwsze bociany – jak zawsze, gdy ziemia się otwiera, a tutaj otwiera się nie byle jak – na winnicę.

Jak ważna to chwila dla winiarstwa? Chyba nie trzeba mówić. Winnica między Łazem i Zaborem wreszcie rusza, po latach zabiegów – po jedynie dwóch, od kiedy winnicą zajęła się marszałek Elżbieta Polak.

Zapraszam na blog winnica.redblog.gazetalubuska.pl

26
lut

Po III Próbie Lubuskiego Wina

   Posted by: admin   in winnica

Po III Próbie Lubuskiego Wina podliczyliśmy punktację win zapisaną na fiszkach degustacyjnych i okazało się, że publiczność najwyżej oceniła Rieslinga z Winnicy Stara Winna Góra w Górzykowie.

Za barwę, aromat i smak każdy mógł dać maksymalnie 15 punktów, więc możemy śmiało stwierdzi, że poziom prezentowanych win był wysoki – bo najniżej ocenione otrzymało 10 i 35 setnych punkta – wynik Rieslinga to 12,87.

Drugi jest Traminer, również z Górzykowa (11,87), trzecie Rondo z Dębogóry (11,69), czwarty Muller Thurgau z Łazu  (11,61).

Kolejne miejsca to: Seyval Blanc z Jakubowa (11,48), Hibernal Talary (11,41), Rondo z winnicy Equus w Mierzęcina (11.33).

Ale dla mnie i tak najlepsze było Cuvee (Pinot Blan i Pinot Gris, Bianca) z Leśnej Polany i Traminer z Talarów.

Warto jeszcze raz podkreślić: poziom win był wysoki i wyrównany, co bardzo cieszy.

A tutaj są zdjęcia.

25
lut

Miłość korespondencyjna

   Posted by: admin   in winnica

Szpeciele i przędziorki – czyli zmora winnic, zmora winorośli. O szpecielach, ich rozmnażaniu się, barwnie opowiada Aleksander Wąsikowski. Otóż szpeciele – według Wąsikowskiego – pozostawiają swoje nasienie na liściach, wycierają się w nie czy wcierają, w każdym razie nie tykają samiczek, a potomstwo i tak się pojawia – czy zatem przez niepokalane poczęcie?

Otóż samiczki nie dają za wygraną. Gramolą się po tych liściach, skrzętnie zbierają owo nasienie i wciskają tam, gdzie ma dojść do zapłodnienia. I dochodzi. Ot, miłość korespondencyjna.

Ano marzy się taka samiczka, pomyślałem przez moment.

Co jednak nie zmienia faktu, że szpecielom liście służą także jako pożywienie. Dlatego dobroczynek gruszkowiec (Typhlodoromus pyri)! Pożera i szpeciele i przędziorki.

Tags: , ,

4
lut

Próba lubuskiego wina. Wybraliśmy przystawki

   Posted by: admin   in winnica

W Palmiarni 25 lutego podczas III Próby Lubuskiego Wina 14 win pójdzie do stołów w czterech parach i do każdej dobraliśmy przystawki.

I tak do Aurory od Kingi, Cuvee Lewandowskich, naszego Muellera i Seyvala z Jakubowa – win dość delikatnych, cytrusowych, aromatycznych – restauracja Palmiarnia zaserwuje terinę z indyka z marynowanym serem i musem avocado (danie w charkterze orzechowo-słone).

Kolejna czwórka: Hibernal oraz Traminer Andrzejczaka, Riesling i Traminer Krojcigów – potęga smaku i aromatu – zostanie połączona z medalionami z gęsi i pieczonym jabłkiem.

Teraz czerwone: Cuvee z Marszałka i Gołuboka Kingi, Zweigelt Miłosza, Cuvee z Leśnej Polany (Dornfelder plus Cabernet Carol) – do nich ser złoty lazur, pesto bazyliowe na kiełkach rzeżuchy.

I ostatnia trójka czerwona to trzy Ronda: z Jakubowa, od Equusa i z Dębogóry – tutaj nie obędzie się bez sera koziego z czekoladą i papryczką chilli.

III Próba Lubuskiego Wina w piątek 25 lutego o 19.00 w Palmiarni. Zaproszenia w cenie 80 zł od osoby czekają również w Palmiarni.

Tags: , ,

12
gru

Łaz czyli L(o)os

   Posted by: winnica   in winnica

Łaz inny od południowej strony – gdzie łagodne pagórki poprzecinane dolinami, niewielkie pola a między nimi zakrzaczona miedza, w dolinkach dość wysoko wody podskórne i sporo niewielkich stawów, rowy melioracyjne już dawno nie spełniają funkcji, i jeszcze wzdłuż polnych dróg i często samych pól – szpalery starych śliw.

Tu i tam olszyny, a na południowym krańcu, na który ziemia mozolnie wspina się, sosnowy las – nie ma go na starych mapach, bo dawniej i tutaj były pola uprawne. Las rośnie na niewielkim płaskowyżu, za którym kolejna polna droga a za nią pięknie nasłoneczniony stok sięgający lasu, co rośnie w dolinie.

Podmokłe, płaskie łąki całkiem jak w zachodniej części Wału Zielonogórskiego – w okolicach Letnicy czy Świdnicy, i tu i tam wilgoć w dolinach oraz ciepłe, suche i dobrze nasłonecznione południowe stoki wzgórz. Podobnie też na Morawach – płasko wzdłuż autostrady Brno-Bratysława, a i im dalej na zachód i wschód, tym wyżej, tym bardziej kręte drogi, tym więcej winnic i w niewielkich dolinach – jak przy drodze Dubňany-Mutěnice – właśnie stawy.

Te pola należały do Łazu i Droszkowa, Kuleba w wydanej w 2005 roku Ampelografii Zielonej Góry umieszcza tabele ze zbiorów w latach 1936 – 1938 i wśród wielu miejscowości wymienia właśnie Droszków, gdzie w 1938 roku Blauer Spatburgundera zebrano 5 października, gęstość moszczu osiągnęła 80-82 stopnie Oechsla (z tabel wynika, że najwięcej cukru kumulował rosnący w Krośnie Odrzańskim Traminer – nawet 94 Oechsle przy kwasowości 8,25 grama na litr).

W Łazie rósł Karmazyn, ale też Blauer Spätburgunder, Traminer, Gutedel, Elbling, Ruländer (Pinot Gris) – i te odmiany rosły na pewno, bo rosną do dziś, ich stanowiska są na zachód od wsi (niedaleko magicznej, samotnie rosnącej wśród pól daglezji, na północny-zachód od Łazu jest kilka nierozpozionanych krzewów winorośli, wśród nich najprawdopodobniej Magdalenka Czarna – Madeleine Noir, zwana też Pinot meunier, Schwarzriesling).

Te wzgórza między Łazem i Droszkowem z reguły nie przekraczają 100 metrów nad poziomem morza, ale znacznie wyższe są na zachód i północny-zachód od wioski. Góra Cesarza (Kaiser Berg) ma 147 metrów i takich stożkowatych szczytów jest tutaj sporo, tworzą one malowniczy, stromy masyw, szkoda tylko że pokryty lasem, że winnice nie mają szans odrodzi się tutaj.

Ciekawie jest też na północ od wsi – na jednym z pagórków zachowały się tarasy (patrz zdjęcie wyżej), na których rosła winorośl, zresztą tutaj właśnie był dom winiarza, spalony przez szaleńca w latach 70 ubiegłego wieku. Ta górka niedawno w połowie została zrównana z ziemią, jej kosztem utworzono kopalnię żwiru).

I właśnie z tych wzgórz – na północ od drogi z Łazu do Rajewa - roztacza się wspaniały widok na dolinę Odry, można stąd ogladać miejscowości po drugiej stronie rzeki – Trzebiechów, Podlegórz, Górzykowo, Cigacice.

W Łazie spotykamy takie winnice jak w winiarskiej Europie, ta niedawno została wyremontowana.

Architektura Łazu? Odbija się w sklepowej szybie. Można zadać pytanie, dlaczego po wojnie Dąb Schubego nazwano Dębem Napoleona.  Może drzewo pomylono z Kaiser Berg?

Milena ma szansę stać się winiarką tutaj w Łazie. W Łazie – nazywanym dawniej Loos.

Tags: , , , , , , ,

8
gru

Tauberschwarz czyli Karmazyn w Łazie

   Posted by: winnica   in winnica

Oto jeden z krzewów odmiany Tauberschwarz rosnących w okolicach Łazu. Niepokoiłem się, że te stare rośliny zniknęły – byłem tam wczesną wiosną i w chaszczach nie dojrzałem winorośli, gnany niepokojem sprawdziłem siedlisko dziś o poranku.

Pień na wysokości dwóch metrów, ale nie wspina się wprost na drzewo, najpierw wije się po ziemi…

Po raz pierwszy trafiłem na te krzewy pięć lat temu. Gdy w 2007 roku Przemek Karwowski przywiózł do Łazu winairza Reinharda Antesa i ampelografa Andreasa Junga – namówiłem ich by pojechali w jeszcze jedno miejsce. Patrząc na latorośl pnącą się po drzewie, przyglądając się ciemnogranatowym gronom – nieco większym niż Pinot Noir i trochę mniej zwartym, z zakłopotaniem kręcili głowami. Pinot Noir? Na pewno nie. Jakaś hybryda? Też raczej nie. Tam na miejscu nie powiedzieli, jaka to odmiana…

Później dowiedziałem się, że to Tauberschwarz. Jak tłumaczy Jung w wywiadzie dla Winiarza (nr 21), Tauberschwarz trafił na te ziemie w 1804 roku dzięki niejakiemu Corthumowi z Zerbst (Saksonia-Anhalt), który sadzonki rozprowadzał z Gorzowa (Landsberga).

 

Ubiegłoroczne pędy karmazyna porażone chorobami grzybowymi, ale i tak cud, że mimi takiej aury dały radę!

Tauberschwarz jest dziś uprawiany w Niemczech – na powierzchni  14 hektarów. Do niemal zapomnianego szczepu, nawet nad rzeką Tauber, powrócono w roku 1960. Podobno występuje też w Słowenii (jako Viesnaka) oraz w Czechach – tutaj nazywany Karmazynem.

Może bliżej nam do czeskiej nazwy? Więc tutaj rośnie Tauberschwarz czy Karmazyn?

Jak zwał tak zwał. W każdym razie w Łazie szczep opanował zacne grusze.

Antes śmiał się, że do winobrania musimy wzywać straż pożarną. I którejś jesieni pojechałem tam z potężną drabiną. Ale owoców już nie było, szpaki były szybsze.

A te pagórki porastały kiedyś hektary winnic. Bogdan Kres wymienia dokładne liczby w Zarysie dziejów winiarstwa zielonogórskiego. Warto tam zajrzeć.

Tags: , , ,

7
gru

Zebranie wspólnoty i echa Enoexpo

   Posted by: winnica   in winnica

W sobotę w sali gminy w Zaborze walne zebranie Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa Winnice Lubuskie. Będziemy rozmawiać o planach na przyszły rok, nowych nasadzeniach, odmianach wartych uwagi, projektach, targach.

A propos targów – na stronie vinisfera.pl ukazał się artykuł podsumowujacy tegoroczne Enoexpo. Możemy tutaj przeczytać na temat stoiska naszego stowarzyszenia, a także win i winnic.

„Lubuski stand prezentował się naprawdę ciekawie, było sporo dobrych win, a całość była profesjonalnie przygotowana, odbyło się więc sporo dobrych degustacji i ciekawych rozmów. Ta lubuska inicjatywa świadczy otym, że dobrze zintegrowane środowiska winiarskie są w stanie działać razem i z klasą.” – pisze Mariusz Kapczyński.

Tags: , ,